Cumartesi, 2020-02-22, 7:10 PM
Hoş Geldiniz Misafir | Üye Ol | Giriş

FİZİĞİN EĞLENCELİ DÜNYASI

Site menu
 
 

  Anket
  Sitede Hangi bölüm daha çok geliştirilsin
  Tüm Cevaplar: 1370
  Ara

  M.Mahsum GÜLTEKİN - Fizik Forum

  [Yeni Mesaj · Üyeler · Forum Kuralları · Ara · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
  Fizik Forum » Forum Konuları » Kuyruklu Yıldız Yıdız değil miymiş? » M.Mahsum GÜLTEKİN (Kuyruklu Yıldız aslında....)
  M.Mahsum GÜLTEKİN
  fizikdunyasi Tarih: Cumartesi, 2009-04-11, 1:30 AM | Mesaj # 1
  Admin
  Üye: Site Yöneticisi-M.M.Gültekin
  Mesajlar: 6
  Ünvan: 0
  Durumu: Çevirimdışı
  Kuyruklu yıldızlar aslında güneş sisteminin parçaları olan gök cisimleridir. bir kuyrukluyıldız güneşe yaklaştığında belirli bölümleri ayırdedilebilir hale gelir:

  1. Nüve : Nispeten katı ve kararlı olan çekirdek, su buzu ve diğer donmuş gazlar ve az miktarda kozmik toz ve diğer katı cisimlerden oluşmuştur.
  2. Koma : Çekirdekten buharlaşan su, karbondioksit ve diğer nötr gazların yoğun bir bulutudur. Nüveyi çevreleyen ışık topu şeklinde görülür.
  3. Hidrojen Bulutu : Çok büyük (milyonlarca km) ancak son derece seyrek bir nötr hidrojen zarfı.
  4. Toz Kuyruk : 10 milyon km’yi aşan uzunlukta, çekirdekten kaçan gazlarla taşınan mikroskopik toz partiküllerinden oluşmuş duman. Kuyrukluyıldızın, çıplak gözle görülebilen en belirgin özelliğini teşkil eder.
  5. İyon Kuyruk : Kuyrukluyıldızın, yüzlerce milyon km’ye varan uzunlukta, güneş rüzgârıyla reaksiyon sonucu iyonize olmuş gazlardan oluşan plazma kuyruğudur.
  Kuyrukluyıldızlar güneşe yeterince yakın olmadıkça görülmezler.Kuyrukluyıldızlar içinde en ünlüsü Halley kuyrukluyıldızıdır. Yakın geçmişte görülen kuyrukluyıldızlar, 1994 yazında Jüpiter’e çarpan SL 9 (Shoemaker-Levy) ve 1997 yılında çıplak gözle gözlemlenen Hale-Bopp ve 2002 yılında görülen Ikaye-Zhang kuyrukluyıldızıdır.

  Meteor yağmurları, çoğunlukla dünya bir kuyrukluyıldız yörüngesinden geçerken, kuyrukluyıldızdan arta kalmış kalıntılar nedeniyle oluşur ve bu olay her yıl, doğal olarak aynı tarihlere rastlar. 9-13 Ağustos tarihleri arasında gözlenen Perseid meteor yağmurları, dünyanın Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının yörüngesinden geçtiği zamana rastlar
  Güneşe yakın olduklarında görünür hale geldiklerinden, günbatımı ardından ya da şafaktan önce gözlenebilirler.


  "Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır. Ama sahip olduğumuz en değerli şey odur"
  Albert Einstein
   
  Fizik Forum » Forum Konuları » Kuyruklu Yıldız Yıdız değil miymiş? » M.Mahsum GÜLTEKİN (Kuyruklu Yıldız aslında....)
  • Page 1 of 1
  • 1
  Search: